9. Sınıf Coğrafya Kazanım Testleri

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı 9. Sınıf Coğrafya Kazanım Testleri Soru ve Cevapları. 9 Sınıf Coğrafya test çöz ve sınavlara hazırlan!

9 Sınıf Coğrafya Konuları:
İnsan, Doğal Çevre ve Coğrafya, Harita Bilgisi, Koordinat Sistemi – Paralel ve Meridyenler, İzohipsler, Dünya’nın Şekli ve Sonuçları, Dünya’nın Günlük Hareketi ve Sonuçları, Dünya’nın Yıllık Hareketi ve Sonuçları, Mevsimler ve İklim Kuşakları, Atmosfer ve Özellikleri, Hava Durumu ve İklim, Sıcaklık, Basınç ve Rüzgarlar, Nem ve Yağış, Büyük İklim Tipleri, Yerin Yapısı ve İç Kuvvetler, Akarsu ve Oluşturduğu Yeryüzü Şekilleri, Rüzgârlar ve Oluşturduğu Yeryüzü Şekilleri, Çözülebilen Kayaçlar ve Üzerinde Oluşan Yeryüzü Şekilleri, Buzullar ve Dalgaların Oluşturduğu Yeryüzü Şekilleri, Kıyı Tipleri ve Oluşum Süreçler, Yerleşmelerin Özellikleri ve Farklılaşması, Yaşadığımız Yer ve Coğrafi Özellikler, Dünya’nın Bölgeleri, İnsan ve Çevre,Doğal Sistemler,Beşerî Sistemler,Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler,Çevre ve Toplum. Şimdi, 9. Sınıf Coğrafya Testleri Çözelim !

DOĞAL SİSTEMLER

Bu ünitede sırasıyla doğa-insan etkileşimi, coğrafyanın bölümlenmesi ve ilişkili olduğu disiplinler,
coğrafya biliminin gelişimi, dünyanın şekli ve hareketlerinin etkileri, koordinat sistemini oluşturan
unsurlar, mutlak ve göreceli konum, harita bilgisi, , atmosferin ve iklim elemanlarının genel özellikleri, dünyada ve Türkiye’de görülen iklim tipleri ve özellikleri konularına yer verilecektir.

BEŞERÎ SİSTEMLER

Bu ünitede sırasıyla yerleşmelerin yer seçimini ve gelişimini etkileyen faktörler, yerleşme doku ve
tiplerinin oluşumunda etkili olan faktörler, Türkiye’de yerleşmelerin dağılışını etkileyen faktörler ile yerleşmelerin fonksiyonel özellikleri konularına yer verilecektir.

KÜRESEL ORTAM: BÖLGELER VE ÜLKELER

Bu ünitede sırasıyla bölge belirlemede kullanılan kriterler, Dünyadaki farklı bölge örnekleri, bölge
sınırlarının amaca göre değişebilirliği, çeşitli coğrafi kriterlerle belirlenmiş bölgelerde bulunan ülkelere ilişkin konulara yer verilecektir.

ÇEVRE VE TOPLUM

Bu ünitede sırasıyla insanların doğal çevreyi kullanma biçimleri, doğal ortamda insan etkisiyle meydana gelen değişimler ile ilgili konulara yer verilecektir.

Coğrafya testleri bittiyse ya da sıkıldıysan, 9.sınıf kimya test çözmek için bi ara verebilirsin.

[trx_icon icon=”icon-back-2″ bg_style=”custom” font_size=”1.5em” font_weight=”700″]9. Sınıf Testleri